Plate Fragment
EP-2010-7-508
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-508 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Date Made | 18th to 19th centuries |
| Section | Historic |
| Materials | Ceramic (uncertain) | Porcelain (uncertain) |
| Description | White plate fragment with yellow and red bands and unidentifiable raised design. Gold rim |
| Length | 3.3 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

