Plate Fragment
EP-2010-7-503
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-503 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Date Made | 18th to 19th centuries |
| Section | Historic |
| Materials | Ceramic |
| Description | White plate fragment with brown wave, dot, and arch design. Reverse has arch and dot design. Spots of copper-colored paint are also present |
| Length | 6.4 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

