Bowl Fragment
EP-2010-7-497
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-497 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Date Made | 18th to 19th centuries |
| Section | Historic |
| Materials | Ceramic (uncertain) | Porcelain (uncertain) |
| Description | Light blue bowl fragment with pink and yellow flower design |
| Height | 8.2 cm |
| Length | 8.3 cm |
| Width | 8.9 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

