Figurine
2022-9-8.2
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | 2022-9-8.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Teotihuacan (Culture) |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Section | American |
| Materials | Terracotta |
| Description | Ceramic "host" figure in two parts. Within are various mold-made models of shells and flowers, as well as a warrior bust. Broken and partly restored. Teotihuacan Culture. |
| Height | 8.5 cm |
| Width | 11 cm |
| Depth | 6.5 cm |
| Credit Line | Gift of Anne d'Harnoncourt and Joseph J. Rishel, 2022 |
| Other Number | 309 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




