Lost Wax Casting Material
2022-7-2.6
From: India
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 2022-7-2.6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India |
| Period | 20th Century |
| Date Made | ca. 1986 CE |
| Section | Asian |
| Materials | Wax |
| Technique | Cire Perdue | Dhokra |
| Description | A clump of wax which would be heated and turned into strips which were then wound around a clay core to form a design. This belongs to a set of objects that document the Dhokra brass-casting process. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 6 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of Bruce Pearson, in honor of Lee Horne, 2022 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


