Lost Wax Casting Material
2022-7-2.4
From: India
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 2022-7-2.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India |
| Period | 20th Century |
| Date Made | ca. 1986 CE |
| Section | Asian |
| Materials | Clay | Wax |
| Technique | Cire Perdue | Dhokra |
| Description | Clay mold containing an elephant made of a clay core and resin strips which has been covered in an outer layer of clay. This belongs to a set of objects that document the Dhokra brass-casting process. The fourth step entails covering the piece with a layer of clay to create a mold in which melted down brass scraps can be poured into via a crucible. |
| Height | 15 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Gift of Bruce Pearson, in honor of Lee Horne, 2022 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


