Lost Wax Casting Material
2022-7-2.2
From: India
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 2022-7-2.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India |
| Period | 20th Century |
| Date Made | ca. 1986 CE |
| Section | Asian |
| Materials | Clay | Wax |
| Technique | Cire Perdue | Dhokra |
| Iconography | Elephant |
| Description | Core of clay in the shape of an elephant with strips of wax wrapped around it. None of the legs are attached and one is missing. This belongs to a set of objects that document the Dhokra brass-casting process. The second step entails wrapping strips of wax around the core to create the piece. |
| Height | 4 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Gift of Bruce Pearson, in honor of Lee Horne, 2022 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




