Plate Fragment
EP-2010-7-454
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-454 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Date Made | 18th to 19th centuries |
| Section | Historic |
| Materials | Ceramic (uncertain) | Porcelain (uncertain) |
| Description | Plate fragment with "PORCELA[IN]" on it |
| Length | 12.7 cm |
| Width | 20.32 cm |
| Thickness | 0.32 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


