Plate Fragment
EP-2010-7-446
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-446 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Date Made | 18th to 19th centuries |
| Section | Historic |
| Materials | Porcelain (uncertain) | Ceramic (uncertain) |
| Description | Mostly complete plate with small stamp reading "...porcelain, M" on it. |
| Length | 18.41 cm |
| Width | 14.29 cm |
| Thickness | 0.64 cm |
| Outside Diameter | 18.41 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


