Plate Fragment
EP-2010-7-440
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-440 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Date Made | 18th to 19th centuries |
| Section | Historic |
| Materials | Ceramic |
| Description | Small plate fragment with "IRONSTONE C... J. M. & CO." on it |
| Length | 3.33 cm |
| Width | 3.81 cm |
| Thickness | 0.64 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


