Box Lid
97-120-855B
From: Madagascar | Antanarivo
Curatorial Section: African
| Object Number | 97-120-855B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Madagascar | Antanarivo |
| Section | African |
| Materials | Raphia |
| Description | Covered box. Woven raphia, natural with design in 2 shades of purple and green. Square. Lid fits down over the box. |
| Height | 4.7 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 6.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-120-855 - Old Museum Number | 29274 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




