Necklace
2022-9-16
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 2022-9-16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zuni |
| Provenience | United States of America |
| Date Made | circa 1960 |
| Section | American |
| Materials | Silver | Turquoise | Coral | Abalone | Serpentine | Jet |
| Description | Single strand Zuni fetish necklace of turquoise heishi beads and a world of twenty-seven small animal fetish carvings made of many kinds of stone and shell including turquoise, coral, jet, abalone, and serpentine. Joined with silver cones and clasp. |
| Length | 85 cm |
| Width | 4 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Anne d'Harnoncourt and Joseph J. Rishel, 2022 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


