Bracelet
2022-9-15
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 2022-9-15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Navajo |
| Provenience | United States of America |
| Section | American |
| Materials | Silver |
| Description | Dine/Navajo silver open work cuff bracelet made using the tufa casting technique. Balanced swirl motif. |
| Height | 5 cm |
| Length | 7 cm |
| Depth | 5 cm |
| Credit Line | Gift of Anne d'Harnoncourt and Joseph J. Rishel, 2022 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




