Figurine
2022-9-13
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | 2022-9-13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chupicuaro (culture) |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Section | American |
| Materials | Terracotta |
| Description | Ceramic figurine of a woman with red and white paint. She is wearing a headband, earrings, and fringed dress. Feet are broken off. Chupicuaro Culture. |
| Height | 10 cm |
| Width | 4 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Anne d'Harnoncourt and Joseph J. Rishel, 2022 |
| Other Number | 288 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


