Necklace
2022-9-12
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | 2022-9-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Maya (Central American Culture) |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Date Made | 550-950 CE |
| Section | American |
| Materials | Jade |
| Description | Jade pendant depicted a lord wearing a raptor headdress. Together with a greenstone bead necklace (35 beads) that is probably not original to it. Maya Culture. |
| Length | 34 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Depth | 1.5 cm |
| Credit Line | Gift of Anne d'Harnoncourt and Joseph J. Rishel, 2022 |
| Other Number | 286 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


