Figurine
2022-9-10
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | 2022-9-10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Aztec |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Date Made | 1200-1500 CE |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Sculpture of a dog lying down. Volcanic rock with breaks and missing portions. Aztec Culture. |
| Height | 22.5 cm |
| Length | 39 cm |
| Width | 28 cm |
| Credit Line | Gift of Anne d'Harnoncourt and Joseph J. Rishel, 2022 |
| Other Number | 186 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




