Labret
2022-9-7
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | 2022-9-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mixtec |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Date Made | 1300-1500 CE |
| Section | American |
| Materials | Gold |
| Description | Gold/Copper-plated lebret depicting an eagle head. Mixtec or Aztec origin. Broken and abraded. |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 3 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Anne d'Harnoncourt and Joseph J. Rishel, 2022 |
| Other Number | 308 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




