Figurine
2022-9-4
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | 2022-9-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Date Made | 100 BCE - 250 CE |
| Section | American |
| Materials | Terracotta |
| Description | Ceramic figurine of a kneeling woman holding a pot, now broken. There are possible soot marks from burning. Jalisco Culture, West Mexico. |
| Height | 34.5 cm |
| Width | 25 cm |
| Depth | 18 cm |
| Credit Line | Gift of Anne d'Harnoncourt and Joseph J. Rishel, 2022 |
| Other Number | 300 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




