Figurine
2022-9-3
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | 2022-9-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Teotihuacan (Culture) |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Date Made | 450-650 CE |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Greenstone female figurine wearing a headdress, blouse, and skirt. Her ears are pierced. Teotihuacan Culture, Central Mexico. |
| Height | 8.8 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of Anne d'Harnoncourt and Joseph J. Rishel, 2022 |
| Other Number | 291 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


