Necklace
2022-9-2
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | 2022-9-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Date Made | 1000-15000 CE |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Greenstone Olmec "spoon" together with bead necklace (20 stones) that is unlikely to be original to the piece. |
| Length | 59 cm |
| Width | 5 cm |
| Depth | 1 cm |
| Credit Line | Gift of Anne d'Harnoncourt and Joseph J. Rishel, 2022 |
| Other Number | 289 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


