Lamp
32-36-49
From: Italy | Latium | Minturnae
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 32-36-49 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy | Latium | Minturnae |
| Date Made | 0-50 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | lamp with rounded nozzle flanked by double volute (Loeschke Type IV). Yellow ware with red glaze. Discus decorated with bird and caduceus. Nozzle broken -- foot stamp on base. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 9.7 cm |
| Outside Diameter | 7.3 cm |
| Credit Line | Minturnae (Italy) Expedition, Jotham Johnson, 1932 |
| Other Number | 804 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



