| Object Number | 49-30-1.27A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Period | 20th Century |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Cotton | Silk |
| Technique | Woven | Dyed |
| Iconography | Crest |
| Description | Large double hanging. Back portion (B): large red and white stripes, symbolizing good occasions. Front portion (A): purple with large white mon (family crest) tied up half way by a white cord (D). A twisted red/orange and white strip (C) runs through the top loops of each curtain. The mon is the Maru ni Mokko (丸に木瓜), a flowering quince crest, associated with Oda Nobunada. This curtain served as the backdrop for a Boy's Day Festival set. |
| Height | 182 cm |
| Width | 305 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Masaru Harada via the Martin School, 1949 |
| Other Number | 29-96-816 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



