Club
NA10819
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: Alaska
Curatorial Section: American
| Object Number | NA10819 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Date Made | ca. 1910 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Of wood. "Carved out of the knot of a tree". For hunting halibut. |
| Length | 43 cm |
| Width | 8.26 cm |
| Depth | 8.57 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Northwest Coast; Louis Shotridge, 1926 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


