Axe
97-563-1268
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Washington Boro | Witmer's Farm
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1268 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Washington Boro | Witmer's Farm |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Made from long river pebbles: Original surface remaining mostly on butt and ungrooved flattened side; oblique groove; pecked; ground at bit which still has sharp edge. |
| Length | 26.8 cm |
| Width | 10.4 cm |
| Thickness | 5.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1268 - Old Museum Number | 5631 - ANSP Number | 1067 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


