Textile Fragment
29952A
From: Peru | Pachacamac | Gravefield III
Curatorial Section: American
| Object Number | 29952A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield III |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Wool |
| Description | Richly colored, with small bird figures |
| Length | 29.21 cm |
| Width | 15.24 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 2145 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



