Plow
2022-5-5
From: Bolivia (uncertain) | Peru (uncertain) | South America
Curatorial Section: American
| Object Number | 2022-5-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Bolivia (uncertain) | Peru (uncertain) | South America |
| Date Made | 1981 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Metal | Leather |
| Description | The foot plow is constructed of a wooden shaft with handle, foot piece, and steel blade lashed with rawhide. |
| Length | 125 cm |
| Width | 30 cm |
| Depth | 21 cm |
| Credit Line | Gift of Clark Erickson, 2022 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



