Flute
2022-5-2
From: Bolivia | South America
Curatorial Section: American
| Object Number | 2022-5-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Bolivia | South America |
| Date Made | 20th century CE |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Bolivian tarka block flute made of unpainted wood has a fipple mouthpiece with small hole, six finger holes, and a free hole opening at the lower end. |
| Length | 49.5 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Depth | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Clark Erickson, 2022 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




