Adze Head
56-28-1056
From: United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-1056 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Norton |
| Provenience | United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet |
| Site Name | Iyatayet |
| Site Number | NOB-002 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | IYZ-3 Up |
| Section | American |
| Materials | Granite |
| Description | Fragment. Made from boulder chip, ground along one edge. |
| Length | 7.6 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.