Yarn
31412.8
From: Peru | Pachacamac | Sun Temple
Curatorial Section: American
| Object Number | 31412.8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Sun Temple |
| Culture Area | Andean |
| Date Made | 1460-1532 CE |
| Section | American |
| Materials | Fiber |
| Description | Small Ball of Yarn - gray (?) thread From Basket 31412.1 with total contents: 12 spindles, 8 balls (large & small) of thread, calabash with fruit and thread, 12 thorn needles, 5 beans of string, fruit pods, hair and section of skin |
| Height | 2 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Depth | 1.8 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




