Feeder
MS5284
From: Syro-Palestine (uncertain)
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS5284 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Syro-Palestine (uncertain) |
| Period | Roman Period |
| Date Made | 100-200 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Glass |
| Technique | Blown |
| Description | Blown light green glass with depressed base. Pipe end has open tip. Neck has flat enforced rim. |
| Height | 7.2 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Depth | 5.6 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. William Pepper, 1914 |
| Other Number | GL09 (ancient glass project) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




