Kyathos
L-64-175
Location: On Display in the Greece Gallery
From: Greece | Attica | Athens
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | L-64-175 |
| Current Location | Greece Gallery - On Display |
| Culture | Attic |
| Provenience | Greece | Attica | Athens |
| Manufacture Location | Attica |
| Period | Archaic Greek Period |
| Date Made | 520-510 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Black Figure |
| Iconography | Dionysos | Satyr | Vine | Eye |
| Description | Dionysos between two satyrs; vine pattern emanating from his figure. Eye on each side of handle. |
| Height | 15.7 cm |
| Length | 14.5 cm |
| Outside Diameter | 11 cm |
| Other Number | 99-170 - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.