Ceremonial Shield
57-15-6
From: New Britain | West Nakanai | Rapuri
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 57-15-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lakalai |
| Provenience | New Britain | West Nakanai | Rapuri |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Feather | Peel | Pigment |
| Description | Ceremonial shield. Decorated on both sides. Carved and painted with red, white, and a shade of gray. Purple reed bands woven diagonally across both sides. Another woven band runs around the periphery and holds a band of white feathers. |
| Height | 10 cm |
| Length | 152 cm |
| Width | 29.5 cm |
| Credit Line | New Britain Expedition, Charles A. Valentine, 1957 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
