| Object Number | 2022-7-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India |
| Period | 20th Century |
| Date Made | ca. 1986 CE |
| Section | Asian |
| Materials | Metal |
| Technique | Cire Perdue | Dhokra |
| Description | Ladle made using the Dhokra brass-casting technique. This type of ladle is imitating the shape of gourd shell ladles. |
| Height | 6 cm |
| Length | 42 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | Gift of Bruce Pearson, in honor of Lee Horne, 2022 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


