| Object Number | 2022-7-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian | Hindu |
| Provenience | India |
| Period | 20th Century |
| Date Made | ca. 1986 CE |
| Section | Asian |
| Materials | Metal |
| Technique | Cire Perdue | Dhokra |
| Iconography | Panchdipa Lakshmi | Elephant |
| Description | Oil lamp of Panchdipa Lakshmi, the goddess of light, riding an elephant. She holds a kalasha, or oil pitcher, on her head. |
| Height | 18 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Bruce Pearson, in honor of Lee Horne, 2022 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




