| Object Number | 2022-7-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India |
| Period | 20th Century |
| Date Made | ca. 1986 CE |
| Section | Asian |
| Materials | Brass |
| Technique | Cire Perdue | Dhokra |
| Iconography | Fish |
| Description | Fish-Shaped container with lid. |
| Height | 9 cm |
| Length | 18 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Bruce Pearson, in honor of Lee Horne, 2022 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




