| Object Number | 2022-7-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian | Islamic |
| Provenience | India | Dariapur |
| Period | 20th Century |
| Date Made | ca. 1986 CE |
| Section | Asian |
| Materials | Brass |
| Technique | Cire Perdue | Dhokra |
| Iconography | Mosque |
| Description | This statue of a mosque, created using the brass-casting Dhokra technique, was made by an artisan from Dariapur for a regional craft competition. The decision to create a mosque using the Dhokra technique is innovative and may have been selected to stand out from the more traditional types of statues such as horses and elephants. |
| Height | 29 cm |
| Length | 37 cm |
| Width | 23 cm |
| Credit Line | Gift of Bruce Pearson, in honor of Lee Horne, 2022 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




