| Object Number | 2022-7-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian | Hindu |
| Provenience | India |
| Period | 20th Century |
| Date Made | ca. 1986 CE |
| Section | Asian |
| Materials | Brass |
| Technique | Cire Perdue | Dhokra |
| Iconography | Ravana |
| Description | Statue of Ravana made using the Dhokra brass-casting technique. |
| Height | 25 cm |
| Length | 11.5 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Gift of Bruce Pearson, in honor of Lee Horne, 2022 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




