Human Figurine Fragment
62-30-408
From: Palestine | Gibeon
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 62-30-408 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Palestine | Gibeon |
| Archaeology Area | Debris in pool; 6.50 - 6.60 m |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Female Figure |
| Description | Pritchard: Molded head of female figurine; gray clay with darker gray core; white wash; red paint; curls or braids represented above forehead; Pillar Figurine Head |
| Height | 5.3 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Depth | 3 cm |
| Credit Line | University Museum-Church Divinity School of the Pacific Expedition, Dr. James Bennett Pritchard, 1962 |
| Other Number | 422/P.Fig. 77 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



