Animal Figurine Fragment
62-30-398
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Palestine | Gibeon
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 62-30-398 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Palestine | Gibeon |
| Archaeology Area | Debris in pool; 5.80 - 6.50 m |
| Date Made | 1000-500 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Animal |
| Description | Pritchard: Animal with legs missing; buff clay with light gray core; white wash with four lines of red and yellow paint on back, and lines of red and yellow paint on back of neck and top of nose. |
| Height | 5 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Credit Line | University Museum-Church Divinity School of the Pacific Expedition, Dr. James Bennett Pritchard, 1962 |
| Other Number | 376+371/P FIG 62 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




