Base Sherd
87-16-414
From: France | Vienne | Blossac
Curatorial Section: European
| Object Number | 87-16-414 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | France | Vienne | Blossac |
| Section | European |
| Materials | Ceramic |
| Description | Red ware. Approx. half of base sherd. Break through indentation made by maker's stamp. Ringed foot. U shaped scratched mark on base of foot |
| Height | 1.4 cm |
| Length | 6 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




