Rim Sherd
87-16-408
From: England | Kent | Richborough
Curatorial Section: European
| Object Number | 87-16-408 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | England | Kent | Richborough |
| Period | Imperial Roman Period |
| Date Made | 43-410 CE |
| Section | European |
| Materials | Ceramic |
| Description | Red ware. Incised line 2.5 cm below lip. |
| Length | 3.9 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | Richborough - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




