Sherd
87-16-403
From: Switzerland | Neuchatel Canton | Lake Neuchatel | St. Aubin
Curatorial Section: European
| Object Number | 87-16-403 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Neuchatel Canton | Lake Neuchatel | St. Aubin |
| Period | Neolithic | Bronze Age |
| Date Made | 4300-800 BCE |
| Section | European |
| Materials | Ceramic |
| Description | 2 joining sherds broken through field number. |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | St. Aubin --scie - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




