Arrowhead
35-21-21
From: North America | United States of America | Alaska | Middle Yukon Valley | Kalland | Nicolai Albert's Fish Camp
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-21-21 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Prehistoric Indian |
| Provenience | North America | United States of America | Alaska | Middle Yukon Valley | Kalland | Nicolai Albert's Fish Camp |
| Culture Area | Subarctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Animal Bone |
| Description | Animal leg bone. Point damaged. Wedge-shaped tang, with knob on one side. |
| Length | 16.3 cm |
| Depth | 1.3 cm |
| Outside Diameter | 0.8 cm |
| Credit Line | Yukon Expedition, Frederica de Laguna, 1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


