Figurine
48-2-226
From: Turkey (Country)
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 48-2-226 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Turkey (Country) |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Iconography | Heracles |
| Description | Herakles. Patina is spotty green. Legs are broken below knees and the attribute in the left hand is broken. bearded and nude male has a shawl thrown over the lower left arm. A projection at the back of his head which hangs below shoulder level was probably meant to be a lion's skin. |
| Height | 4.3 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Depth | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of Elise Biddle (Mrs. Harald) Paumgarten, 1948, 1948 |
| Other Number | 261 - Collector Number | L-2-44 - Old Loan Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


