Playing Card Box
21511.2
From: China | Guangzhou
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 21511.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China | Guangzhou |
| Period | Qing Dynasty |
| Date Made | 18th Century - 1899 |
| Section | Asian |
| Materials | Paper |
| Description | Box for deck of playing cards based on dominoes. |
| Height | 10.6 cm |
| Length | 7.4 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Gift of R. Stewart Culin, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



