Bark Cloth Beater
18044
From: Rarotonga | Cook Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 18044 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Rarotonga | Cook Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Wooden. For beating bark into tapa. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 36.2 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Credit Line | Gift of William Pepper, 1891 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



