Amulet
29-104-311.1
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-104-311.1 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Level VII, Room 1068, Amenophis III Temple |
| Period | Late Bronze IIB |
| Date Made | 1300-1200 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Carnelian | Faience | Gold |
| Iconography | Reed |
| Description | small brown faience flower-shaped pendant |
| Height | 1.4 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 25-11-475, 26-8-66 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




