Pigment
29-105-862.1
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-105-862.1 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Level VII, Room 1262 |
| Period | Late Bronze IIB |
| Date Made | 1250–1200 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Pigment |
| Description | Blue pigment, large piece |
| Length | 6.7 cm |
| Width | 7.7 cm |
| Depth | 2.3 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 27-10-789 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




