Point
31-20-90
From: United States of America | Alaska | Cook Inlet | Kachemak Bay | Cottonwood Creek (Alaska)
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-90 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Cook Inlet | Kachemak Bay | Cottonwood Creek (Alaska) |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | 1 L 6' 4", II |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | With blunt butt |
| Length | 10 cm |
| Width | 0.6 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.