| Object Number | N1338 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Literary text, fragment. Gulkišar epic . Gulkišar-epic (SEAL); Nadali, Davide, Envisioning the Past (2016), p. 119: Samsuditana- Epic. Joins with N4026 and HS 1885 from the Hilprecht Collection at the University of Jena, Germany. |
| Height | 16.5 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Thickness | 2.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P278952 - CDLI Number | HS 1885 + N 1338 + N 4026 - Other Number | N4026 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
